بسیاری ازعوامل هستند كه با وجود سادگی و سهولت اجرا، در موفقیت یا عدم موفقیت دانش‌آموزان دركنكور بسیار تأثیر گذارند ولی متأسفانه، اغلب مورد بی‌توجهی یا كم توجهی ما قرار می‌گیرند. در صورتی كه، استفاده‌ی صحیح از این عوامل و ابزار، می‌تواند راندمان زحماتی را كه كشیده‌ایم تاچند برابر، افزایش دهد.

 

از آن جا كه در مرحله ایی قرار گرفته ایم، كه آزمون‌های آزمایشی مرحله ای و جامع را در پیش رو دارید، درباره‌ی كارهایی كه باید برای حضور موفق وآرام در جلسه‌ی كنكور انجام دهید، گفتگو می‌كنیم تا با تمرین و تكرار آن ها در آزمون‌های آزمایشی، و هم چنین در كنكور اصلی، این ابزار را به راحتی به كار ببندید.

 

1-شیوه‌ی صحیح تست زنی:

دراین رابطه ابتدا باید به انواع سوالات دركنكور و تقسیم بندی آن ها توجه كرد:

 

الف) سؤالات ساده كه بایك بار خواندن سریع یا با یك راه حل كوتاه و ساده به پاسخ آن ها دست پیدا می‌كنید.

ب) سؤالات نیمه مشكل كه نیاز به راه حل طولانی دارند و در مرحله دوم پاسخ‌گویی خواهند شد را، با علامت (+) در کنار آن ها از باقی سؤالات جدا سازید.

ج) سؤالات مشكل كه درصورتی كه وقت اضافه داشتید، باید به آن ها پاسخ دهید و دركنار آن ها علامت (-) قرار می‌دهید.

 

با توجه به تقسیم بندی فوق، شروع به خواندن سریع سوالات می‌كنیم و دراین مرحله سؤالات دسته الف(درهمه‌ی دروس) را پاسخ می‌دهیم و سؤالات قسمت (ب ) و (ج) را علامت گذاری می‌كنیم.

 

پس ازپایان این مرحله، سؤالاتی را كه با علامت (+) مشخص شده‌اند حل می‌كنیم و در صورتی كه وقت اضافه‌ای داشتیم و در مرحله‌ی بعد، به حل مسائلی كه باعلامت (-) مشخص شده‌اند می‌پردازیم.

 

در مراحل فوق به چند نكته مهم توجه كنید:

اول:

احتمال دارد در بعضی از آزمون ها سؤالات به نحوی چیده شده باشند كه شما نتوانید به چند سؤال اول، پاسخ بدهید. دراین صورت با حفظ خونسردی، این سؤالات را علامت گذاری نموده و به سراغ سؤالات بعدی بروید.

اگر با چنین آزمونی مواجه شدید، از طراحان سؤال ایراد نگیرید، این امر ممكن است در كنكورهای سراسری و آزاد نیز اتفاق بیافتد.

دوم:

در مرحله‌ی اول، سؤالات قسمت الف، درمرحله‌ی دوم سؤالات قسمت (ب) و در مرحله‌ی سوم سؤالات قسمت (ج) را پاسخ دهید و سؤالات را به ترتیب دفترچه سؤال جواب بدهید.

 

سوم:

سعی كنید به ترتیب دفترچه پاسخ بدهید مگر آن كه در درسی فوق العاده ماهر هستید.این مورد را بایك مشاور زبده درمیان بگذارید.

چهارم :

در صورت كمبود وقت، به سراغ دروسی كه ضریب بالاتری دارند، بروید.

پنجم:

فقط سؤالاتی را جواب بدهید كه به جواب آن ها اطمینان دارید.

 

2-آرامش در لحظه شروع آزمون:

معمولاً دانش آموزان در لحظه شروع آزمون، با دستپاچگی مواجه می‌شوند، سریع شروع به پاسخ‌گویی تست ها می‌كنند. و همین امر باعث می شود چند دقیقه‌ی ابتدای آزمون را از دست بدهند و سؤالات ابتدایی را با آرامش و تمركز حواس كمتری پاسخ بدهند. بارعایت نكات زیر، این اضطراب بی مورد را از خود دور كنید:

الف) تفكر مثبت داشته باشید و به خودتان بگویید: «حتماً موفق خواهم شد. همه چیز برای موفقیت من فراهم است».

ب) نفس عمیقی بكشید.

ج) خونسرد باشید و حس سرحال بودن و نشاط را درخود القاء كنید.

د) نگاهی به دوروبرخود بیندازید و بر محیط جلسه‌ی آزمون مسلط شوید.

هـ) هنگامی‌ كه اعلام شد: « داوطلبین، آزمون را آغاز كنید»، مضطرب نباشید، زیرا لحظه‌ی نتیجه‌گیری و موفقیت شما فرا رسیده است، كمی صبر كنید تا داوطلبین دیگر برگه ها را از روی زمین بردارند، سپس به آرامی برگه‌ی خود را از روی زمین بردارید، چند نفس عمیق بكشید و با توكل برخدا و استعانت ازائمه‌ی اطهار، پاسخ گویی به سؤالات را آغاز كنید.

 

3-زمان:

برای اینكه هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات، گذر زمان شما را اذیت نكند و درعین حال هر چند وقت یكبار بتوانید زمان را كنترل كنید، ساعت خود را از دستتان باز كرده و در جیبتان قراردهید. سعی كنید ساعت مچی شما از نوع كامپیوتری و دیجیتالی باشد كه دقایق رابه شما دقیق‌تر نشان می‌دهد .

 

داوطلب گرامی:

یكی از مواردی كه هنگام شركت در آزمون بسیار حیاتی است، مدیریت زمان در هنگام پاسخگویی به سؤالات است. به این معنی كه، باید ضمن این‌ كه گذر زمان را در نظر دارید، بیش از حد معمول به آن توجه نكنید ومرتباً به ساعت خود نگاه نكنید. زیرا این كار هم از تمركز شما خواهد كاست و هم اینكه باعث اضطراب شما خواهد شد. باید از هم اكنون، درآزمون های آزمایشی بسیار به این نكته دقت داشته باشید و سعی كنید ذهن خود را عادت دهید كه خودش گذر زمان را به طور حدودی درنظر داشته باشد و در هر ساعت، فقط چند بار مجبور باشید به ساعتتان مراجعه كنید.

 

4- پاك كن:

پاك كن خود را در روی صندلی و در كنار پاسخ‌ نامه قراردهید تا در مواقع لزوم، به سرعت قابل دسترسی باشد.

نكاتی را كه در اینجا ذكر شد، درهمه آزمون‌های آزمایشی كه تاقبل از كنكور درپیش دارید، انجام دهید تا در روز كنكور بدون هرگونه اضطراب و مشكلی، به سؤالات پاسخ دهید.