رقابت در مدارس تیزهوشان

انتخاب مدرسه یکی از چالش‌های اساسی برای دانش‌آموزان پایه‌های ششم و نهم می‌باشد. تفاوت در سطح  علمی و امکانات مدارس، تصمیم‌گیری در این خصوص را برای دانش‌آموزان و والدین آن‌ها سخت کرده است. در میان انواع مدارس، مدارس تیزهوشان از لحاظ علمی و امکانات، در رده اول قرار دارند. کیفیت مدارس تیزهوشان باعث شده رقابت برای قبولی در آزمون‌ ورودی این مدارس در بین دانش‌آموزان بسیار جدی باشد؛ به طوری که هر ساله حدود ۳۰۰,۰۰۰ نفر داوطلب در این آزمون‌ها برای ورودی پایه های هفتم و دهم شرکت می‌کنند.

دفترچه آزمون

آزمون تیزهوشان برای ورودی پایه هفتم شامل دو دفترچه می‌باشد که هر کدام حاوی ۶۰ سوال از مباحث استعداد تحلیلی است. آزمون تیزهوشان برای ورودی پایه دهم نیز شامل دو دفترچه که یکی از دفترچه‌ها حاوی ۵۰ سوال استعداد تحلیلی و دیگری متشکل از ۵۰ سوال از دروس تحصیلی (ادبیات _ معارف _ مطالعات اجتماعی _ علوم _ ریاضی) می‌باشد. سؤال‌های آزمون‌های تیزهوشان به‌نحوی طراحی شده‌اند که تنها با فهم الگوی سوال‌های و درک عمیق مطالب درسی، دانش‌آموزان قادر به پاسخ‌دهی هستند و نه حفظ سؤال‌ها و نکات .

انتخاب درست منابع مطالعاتی

اولین قدم برای آمادگی هر آزمونی، انتخاب منابع مطالعاتی مناسب است. تعداد زیاد کتاب‌های آمادگی آزمون تیزهوشان باعث سردرگمی مخاطبان برای این انتخاب شده است، از این رو گام اول در انتخاب کتاب‌های مناسب، آشنایی با دسته‌بندی کلی آن‌ها می‌باشد. به‌طور کلی سه دسته کتاب برای آمادگی آزمون تیزهوشان وجود دارد که عبارتند از: ۱_ کتاب‌های آموزش جامع ۲_ کتاب‌های آزمون‌های شبیه‌ساز ۳_ کتاب‌های پاسخ آزمون‌های سال‌های قبل. برای آمادگی برای آزمون، لازم است دانش‌آموزان در زمان مناسب از هر سه دسته استفاده نمایند.

بیش از ۹۰ درصد کتاب‌های موجود در بازار، در دو دسته اول و دوم  قرار گرفته‌اند و تنها ۱۰ درصد کتاب‌ها مربوط به دسته سوم است. در صورتی که بر اساس نظر کارشناسان و دانش‌آموزان قبول شده در مدارس تیزهوشان، دسته سوم؛ یعنی کتاب‌های پاسخ آزمون‌های سال قبل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از دلایل اهمیت این دسته می‌توان به آشنایی داوطلب با استراتژی آزمون و شیوه نگاه طراحان به مطالب، ترکیب سؤال‌ها و روند تغییرات سالانه و … اشاره کرد. بر همین اساس لازم است نحوه پاسخ‌دهی به سؤال‌های آزمون سمپاد در این کتاب‌ها صرفاً پاسخ‌دهی کوتاه و مختصر نبوده و  پاسخ‌دهی می‌بایست به‌نحوی ارائه شود که علاوه بر پاسخ‌دهی کامل به سؤال‌ها، حاوی نکات آموزشی و راه‌حلی‌های مختلف برای رسیدن به جواب و توضیحات لازم مباحث مرتبط با سؤال‌ها باشد.

کتاب‌های تخصصی متنوعی در زمینه تیزهوشان و آمادگی برای ورود به تیزهوشان، همچون هوش فرازمینی ET گامی تا فرزانگان، کمپلکس مهروماه، هوش مالتیپل خیلی سبز، ساندویچ هوش و ساندویچ دروس علامه حلی، اسمارتیز پویش و … را چاپ کرده‌اند. همان‌طور که اشاره شد غالب این کتاب‌ها در دسته اول و دوم می‌گنجند.

پیشنهاد می‌شود برای آمادگی هرچه بهتر برای ورود به مدارس تیزهوشان، دانش‌آموزان از ترکیب کتاب‌های برتر در هر سه دسته معرفی شده استفاده نمایند تا با استفاده از استعداد و تلاش خود بهترین نتیجه را بگیرند.